Biblioteka – Szczecin

Created for Polska in 2018

We have done

  1. Architektura
  2. Konkursy

KONKURS NA OPRACOWANIE KONCEPCJI URBANISTYCZNO – ARCHITEKTONICZNEJ FILII MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SZCZECINIE NA PRAWOBRZEŻU

Budowa drugiego po Centrum Aktywności Lokalnej budynku związanego z kulturą w prawobrzeżnej części Szczecina daje okazję zrealizowania budynku i przestrzeni publicznej o znaczeniu ogólnomiejskim, a nie jedynie dzielnicowym. Prawobrzeże w świadomości szczecinian istnieje jako miejska „sypialnia”, przestrzeń rekreacji związanej z przyrodą (Puszcza Bukowa, Jezioro Dąbie) oraz wielkopowierzchniowe zaplecze handlowe. Inwestycje kulturalne były dotychczas realizowane w dzielnicy Centrum, a w niedalekiej przyszłości będą lokalizowane w obszarze Międzyodrza. Wydaje się więc, że w aspekcie oferty kulturalnej, budynek biblioteki miejskiej wyrównuje nico dysproporcję w ofercie kulturalnej obu części Szczecina.

 

Autor
arch. Karol Nieradka
arch. Sylwia Gudaczewska
arch. Miachał Jaroszewicz
arch. Piotr Orłowski

OPIS:
Zaproponowano budynek zwarty, o niewielkiej powierzchni zabudowy (14%), dopasowanej skalą rzutu do otoczenia, co wydawało się nieosiągalne przy zabudowie parterowej. Założeniem bryłowym było stworzenie budynku eleganckiego, wręcz luksusowego, lecz otwartego dla przechodniów i nie onieśmielającego. Forma wyróżnia się detalem, kolorystyką i strzelistością z otoczenia, ale zachowuje skalę przyjazną człowiekowi i wtapia się projektowane zagospodarowanie terenu.
Ogród / park i amfiteatr pomyślano jako luźna kontynuacja podziałów elewacyjnych budynku. Odcień elewacji biblioteki wynika wprost z kolorów kwitnących odmian drzew i krzewów ozdobnych, zaproponowanych w ogrodzie i definiuje kolorystykę całego założenia. Zaproponowano magnolię Soulangeana, wiśnię ozdobną Kanzan, jabłoń ozdobną oraz dziką różę tworzącą niski, ale skuteczny żywopłot. Roślinność dobrano tak aby maksymalnie wydłużyć okreś kwitnienia drzew czyniąc park atrakcyjnym przez większość wiosny i lata.

Zagospodarowanie terenu

Rysunkiall rights reserved / wszelkie prawa zastrzeżone

Save

Next Work