1. Dobra-Front

Dom w Dobrej Szczecińskiej

Created for Polska in 2016

We have done

  1. Architektura
  2. BIM
  3. Domy
  4. Nagrodzone

Projekt parterowej willi jednorodzinnej z podpiwniczonym garażem w Dobrej Szczecińskiej. Powierzchnia użytkowa domu około 250m2.
Zasadnicza część projektu została zdefiniowana warunkami zabudowy i sytuacją na działce. Ograniczenie maksymalnej szerokości elewacji frontowej do 18m wymusiło ostatecznie zastosowanie garażu w piwnicy. Inwestorowi zależało na domu parterowym, niestety ze względu na niewielki procent zabudowy oraz drzewa rosnące na działce drogowej wzdłuż jezdni, które ograniczały lokalizację wjazdu na działkę, zdecydowano o schowaniu garażu pod ziemię.

Autor

arch. Karol Nieradka
współpraca – Maja Szymkowiak
wizualizacje – mimoStudio

Linia zabudowy wyznaczona w odległości aż 12m od granicy pozwoliła na wygodny zjazd do garażu na wprost, ale powodowała, że dom parterowy nie mieścił się na jednej działce (około 1000m2). Inwestor zdecydował się na zakup dwóch działek, w tym jedną z dostępem do lasu, który ograniczał możliwość zbliżenia zabudowy od strony wschodniej. Lokalizację zjazdu zdefiniowały prześwity pomiędzy drzewami na froncie. Z poziomu drogi była tylko jedna możliwość wjazdu, która nie wymuszała wycinki wartościowego drzewostanu na działce drogowej. O formie dachu przesądziły sąsiednie budynki, z których jeden był usytuowany kalenicowo, a drugi szczytowo względem drogi. Prosty gest podziału budynku na “dzienny” i “nocny” pozwolił pogodzić formy dachów najbliższego sąsiedztwa.

Te wszystkie ograniczenia, a także wysoka świadomość inwestora oraz jego szacunek do otoczenia zdefiniowały układ funkcjonalny domu. Konieczność zastosowania wysokich dachów wykorzystano w części dziennej podnosząc sufit równolegle do połaci dachowych. W części “nocnej” domu sufit jest płaski uwalniając przestrzeń techniczną na strychu.

Elewacje wykonano z ręcznie formowanej, nieglazurowanej cegły klinkierowej, a dach pokryto naturalnym łupkiem. Pogrążone rynny, ukryte rury spustowe, brak kominów wentylacji grawitacyjnej oraz zebranie kominków odpowietrzających w jednym, niewidocznym miejscu pozwoliło zachować prostą, konsekwentną formę, która wydobywa szlachetne materiały wykończeniowe. Bardzo dobry kontakt z inwestorem, jego determinacja i konsekwencja dopełniły resztę.












Projekt

DomDobraSzczecinska02
DomDobraSzczecinska01

Budowa



WP_20170208_10_56_29_Rich_LI1WP_20170208_10_57_18_Rich_LI1
Dobra01a

Sytuacja

all rights reserved / wszelkie prawa zastrzeżone

Save

Next Work