WARTOŚCI Portfolio →
Intensywność
Choć to kontrowersyjna teza, uważamy, że dobre miasto i osiedle jest intensywne. To bliskość tworzy więzi społeczne i poczucie bezpieczeństwa. Większa intensywność to też większa ilość ludzi składających się na utrzymanie wspólnej przestrzeni. To zapewnia możliwość utrzymania wysokiej jakości na długo. Zbyt mała ilość użytkowników powoduje degradację przestrzeni lub konieczność utrzymywania jej z publicznych pieniędzy. Intensywność zapewnia też racjonalne wykorzystanie działki oraz jej prawidłowe zagospodarowanie. Duże przestrzenie między budynkami pozornie dają oddech. Niestety najczęściej brak im gospodarza i szybko stają się parkingami.
Urbanistyka
Najlepsze osiedla wcale nie zawdzięczają swojej wartości wyłącznie dobrej architekturze. To przestrzeń pomiędzy budynkami tworzy najlepsze relacje społeczne i przestrzenne. Dobra urbanistyka broni się nawet w niedrogiej oprawie architektonicznej. Istotniejsze od materiału elewacji jest zadbanie o strefy wejściowe, przestrzenie wspólne, strefowanie funkcji czy zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Podwórko powinno być placem zabaw samym w sobie. Przestrzeń pomiędzy budynkami musi zachęcać do pozostania na zewnątrz.
Komfort zamieszkiwania
Komfort zamieszkiwania nie zależy wyłącznie od ilości metrów kwadratowych posiadanego mieszkania. To również poczucie wspólnoty, prywatność, czy bezpieczeństwo. Budynki mieszkalne, w których ilość mieszkań przypadających na jedną klatkę schodową, windę czy korytarz jest zbyt duża, zatracają poczucie prywatności. Często zmieniający się mieszkańcy nie znają się nawzajem. Mimowolnie godzą się na zagrabianie komunikacji wspólnej na cele indywidualne – wystawianie śmieci, magazyn kartonów, czy sprzętu.
Trwałość
Rozwiązania architektoniczne muszą zapewniać wysoką jakość i trwałość w miejscach styku z użytkownikiem. Odpowiednie zadbanie o strefę wejściową do budynku, materiały użyte w jego przyziemiu, zagospodarowaniu terenu, czy fragmenty elewacji dostępne dla mieszkańców z balkonu, tarasu lub loggi muszą zapewniać komfort użytkowania przez wiele lat. Znaczenie materiału elewacyjnego, czy formy architektonicznej obiektu jest drugorzędne.
Prestiż
Każda, nawet najtańsza forma zabudowy służąca mieszkańcom musi zapewniać im choć minimalne poczucie luksusu. Prestiż jest ważnym elementem motywującym ludzi do dbałości o swoje otoczenie. Nawet budownictwo społeczne, a może przede wszystkim ono, powinno w użytkownikach wzbudzać dumę i motywować do zachowania jakości. Modernistyczne próby zapewnienia „niezbędnego minimum” kończyły się fiaskiem. Ludzie chcą móc się identyfikować ze swoim miejscem zamieszkania, a przez zmianę miejsca zamieszkania lub pracy podwyższać swój status społeczny.
Detal
Uczono nas, że tworzyć trzeba od ogółu do szczegółu. Uważamy, że to nieprawda. W świecie, w którym o sukcesie decyduje minimalna przewaga nad konkurencją, to właśnie od tego detalu należy rozpocząć myślenie o całości. To detale i wynikające z nich ograniczenia decydują o kształcie dzisiejszych domów, samochodów czy urządzeń, dlatego każdy nasz projekt traktujemy jak prototyp klasy premium dla najbardziej wymagającego inwestora. Ograniczenia technologiczne, finansowe, logistyczne czy prawne wpływają na obraz dzisiejszego świata. Staramy się wykorzystać je do granic, a jeśli to możliwe to świadomie je przekraczać.
WYBRANE NAGRODY Nagrody i publikacje →
International Architecture Award
The World’s Foremost International Distinguished Building Awards Program
Poland Urban Awards
Konkurs architektoniczny na najbardziej innowacyjny projekt w dziedzinie architektury, urbanistyki i designu
all rights reserved / wszelkie prawa zastrzeżone