1. Baltycki-Front

Budynek apartamentowy w Świnoujściu

Created for Polska in 2019

We have done

  1. Architektura
  2. Prefabrykacja

ZESPÓŁ BUDYNKÓW „APARTAMENTY BAŁTYCKI” W ŚWINOUJŚCIU

Kompleks budynków apartamentowych z garażem podziemnym. Inwestycja znajduje się na pięknie położonej działce przy samym zejściu na plażę, w pasie wydm w Świnoujściu. Zespół składa się z 44 apartamentów o wysokim standardzie. Niezmiernie trudny projekt łączący technologię monolityczną, prefabrykowaną, stalową i drewnianą powstawał z udziałem czterech niezależnych biur konstrukcyjnych, których koordynację zapewniało biuro maxberg.

Autorzy
arch. Karol Nieradka
arch. Grzegorz Skalski
arch. Sylwia Gudaczewska
arch. Michał Jaroszewicz
wizualizacje Piktoforma
wizualizacje Particled Studio

Ideą projektu było zachowanie skali przedwojennych pensjonatów dzielnicy nadmorskiej Świnoujścia. Rozbicie na dwie mniejsze bryły ułatwiło ich wpisanie w linie zabudowy tworzące uskok od strony frontowej. Rzuty budynków w kształcie trapezów wynikają ze specyficznej lokalizacji inwestycji w miejscu, w którym pas zabudowy lekko się zakrzywia. Urbanistyka stara się delikatnie reagować na istniejący kontekst i przyszłą zabudowę po stronie zachodniej. Z uwagi na niewielki obrys brył i otoczenie wysokich sosen zdecydowano o odejściu od typowej estetyki nadmorskich hoteli z horyzontalnymi podziałami kondygnacji, szklanymi balustradami i skojarzeniami z luksusowym promem wycieczkowym. Budynek stara się nawiązywać relację z kolorystyką piaszczystych wydm i drewnianymi elewacjami przedwojennych willi. Wertykalne podziały czerpią proporcje ze strzelistych drzew, okien i wież okolicznej zabudowy historycznej.

Część podziemna została wykonana w konstrukcji monolitycznej, a pozostałe kondygnacje w technologii prefabrykowanych, trójwarstwowych ścian typu sandwich wykonanych z żelbetu i keramzytobetonu. Budynek jest zaprzeczeniem tradycyjnego myślenia o prefabrykacji wielkopłytowej. Brak powtarzalnych kondygnacji, rzuty na planie trapezów, skomplikowana więźba dachowa z drewna klejonego, skośne połacie dachu, elementy konstrukcji stalowej, narożne okna, drewniana fasada i wiele innych aspektów technicznych sugerowały realizację budynku w tradycyjnej technologii. Pomimo skomplikowania bryły inwestor zdecydował o wykorzystaniu wielowarstwowych prefabrykatów betonowych oraz prefabrykacji klatek schodowych, balkonów, wszystkich ścian nośnych i działowych wraz z bruzdami instalacyjnymi i puszkami elektrycznymi.










Projekt



Wizualizacje






Budowa




all rights reserved / wszelkie prawa zastrzeżone

Save

Next Work